Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentSimplePopUp has a deprecated constructor in /home/drowkdm/anna.staskowiak.pl/plugins/content/simplepopup/simplepopup.php on line 24

Anna Władysława Staśkowiak

Urodziłam się 28.06.1954 roku w Swarzędzu, gdzie uczęszczałam do Szkoły Podstawowej, potem do X LO w Poznaniu. W 1973 roku uzyskałam Świadectwo Dojrzałości. Zaraz po ukończeniu LO podjęłam pierwszą pracę w biurze. Po dwóch latach ukończyłam Policealne Studium Zawodowe i uzyskałam tytuł Technika Elektronika w zakresie Radia i Telewizji.
           
Od wczesnego dzieciństwa przejawiałam zdolności artystyczne i pomimo trudności życiowych starałam się pielęgnować swoje umiejętności. Z czasem zauważyłam, że powstają w mojej głowie pieśni i piosenki religijne; nie tylko teksty, ale także melodia. Zaczęłam pisać wiersze o różnej tematyce. Czułam, że to jest to, co pragnę robić. Czułam, że spełniam się śpiewając w kościołach moje utwory. Śpiewałam w wielu miejscach na terenie Wielkopolski: Swarzędz, Poznań – w wielu kościołach, Lubasz, Gostyń, Jeziorki, Oporowo, Wierzenica, a nawet w Epidauros i Nafplion Grecja.

            W 2001 roku wraz z panią Renatą Opala wydałyśmy książkę dla dzieci – Najbliżej Ciebie jest zawsze Anioł Stróż.
Książka otrzymała pozytywną recenzję w Gazecie Poznańskiej, a 11.09.2002 z Watykanu otrzymałam podziękowanie i błogosławieństwo od Ojca Świętego Jana Pawła II.

           
Wiele wierszy powstało podczas pielgrzymki w 2001 roku na Wołyń i Podole. Wtedy też zrodził się pomysł pomocy Polakom tam mieszkającym. Zaprzyjaźniłam się z Siostrami Dominikankami z Żółkwi. Na prośbę sióstr napisałam pieśń do Matki Bożej Żółkiewskiej. Dodam, że pieśń jest tam śpiewana już od 2001 roku i bardzo się podoba mieszkańcom Żółkwi, ale nie tylko.
Owocem pobytu na Ukrainie było założenie przy Parafii Matki Bożej Pocieszenia na Podolanach Koła Pomocy Polakom na Ukrainie – Dajemy Wam Słońce.  Pomagałam mieszkańcom Żółkwi i okolicznych terenów przez osiem lat. Koło przewiozło bardzo dużo potrzebnych towarów pozyskanych od osób fizycznych i wielu firm. O działalności koła przez wiele lat pisałam na łamach podolańskiej gazety Na skraju
; jestem jednym z redaktorów tego miesięcznika.
Za artykuły i działalność na rzecz Polaków na Ukrainie w 2007 roku otrzymałam prestiżową nagrodę imienia Romy Brzezińskiej – ZNAK DOBRA, oraz jako jedyna otrzymałam nagrodę specjalną ufundowaną przez Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu, którą wręczył mi prof. Michał Iwaszkiewicz.

W 2010 roku wydałam pierwszy własny tomik poezji – Malowane Słońcem. Wieczory autorskie potwierdziły zainteresowanie tomikiem i zawartą w nim treścią.
Chciałabym wznowić wydany w 2010 roku tomik i może wydać nową pozycję np. opowiadania z dzieciństwa lub kolejny tomik poezji.